تبلیغات
حکیم جوادی آملی - کسانی که علاقمندند شهید بشوند

حکیم جوادی آملی
 

خیلی ها علاقمندند شهید بشوند و شهادت چیز خوبی است، امّا دو تا راه دارد؛ اگر میدان جنگ بود، انسان به موقع در جبهه حاضر می شود.اگر نشد، فرمود: من مات علی فراشه و هو علی معر فه حقّ الله و حقّ رسوله و اهل البیت مات شهیداً ؛ این مضمون در خطبه 190 نهج البلاغه هست. فرمود: اگر کسی خدا و حق الهی را می شناسد، پیامبر و حق پیامبر را می شناسد، اهل بیت و حق آنها را می شناسد؛ این در بسترش هم بمیرد، ثواب شهداء را می برد. این شهید است؛ منتها شهادت این نسبت به جهاد اوسط است.

شهادت کسی که در میدان جبهه جنگ می میرد، شهادت جهاد اصغر است. برای اینکه ما با دشمن بیرونی مثل صدام و اینها درگیر بودیم؛ از آن طرف تیر می آمد، از این طرف هم عزیزان ما دفاع می کردند، شربت شهادت می نوشیدند. بدتر از صدام که شیطان است،او با ما مرتب در تیراندازی است! در ( جهاد اوسط ) ما در جهادیم؛ مرتب او تیر می زند، ما هم دفاع می کنیم؛ ما می گوئیم و با أعوذ بالله من الشّیطان الرّجیم داریم رجم می کنیم، ما هم داریم تیراندازی می کنیم، او هم دارد تیر اندازی می کند. در روایات آمده: النظره سهم من سهام ابلیس فرمود: نگاه به نامحرم یک تیری است؛ البتّه اختصاصی به نامحرم ندارد، هر گناه همین طور است؛ منتها درباره این نگاه آمده که: النظره سهم من سهام ابلیس، نگاه به نامحرم تیر است. مرتب او دارد تیراندازی می کند، ما هم که می گوئیم: أعوذ بالله من الشّیطان الرّجیم، داریم تیراندازی می کنیم. بالأخره این تیرها متقابل است، متقابل است تا می میریم؛ پس اگر در میدان جنگ مردیم، می شویم شهید.

اگر خدای ناکرده از آن طرف تیر آمد، از این طرف تیر نرفت؛ ما می شویم اسیر. اگر جزء مردان الهی بودیم؛ از این طرف تیر رفت، از آن طرف تیر نتوانست بیاید، مثل اهل بیت که شیطان را به اسارت می گیرند. پیغمبر فرمود: من شیطانم را اسیر کردم، این در بند من است. آدم در جبهه 3 حال دارد؛ یا اسیر می شود، یا اسیر می گیرد، یا شهید می شود، این در جهاد اصغر. در « جهاد اکبر » هم همین 3 حالت است؛ یا اسیر می گیرد، آن کار ماها نیست که آدم بتواند درباره نفسش بگوید: هذه نفسی اروضها بالتّقوی، بعد شیطان را به اسارت در بیاورد،آن را پیغمبر فرمود: من شیطانم را به بند کشیدم، یا (معاذ الله) اسیر می شود، این همین است: کم من عقل اسیر تحت هویً امیر، که اینها می شود شیاطین النس. یا نه؛شیطان تیر می زند، ما هم تیر می زنیم؛ او هم تیر می زند، ما هم تیر می زنیم تا بمیریم. اگر این شد، می شود « شهادت ». از ما که عصمت نخواستند! اگر یک بار گناه کردیم، یک بار هم توبه می کنیم! اگر اینجور شد ان شآء الله، تسلیم او نشدیم تا آخرین لحظه؛ مات شهیداً.

این است که وجود مبارک حضرت فرمود: اگر کسی دربستر استراحتش،حقّ خدا را بشناسد و اداء کند، حقّ پیامبر (ص) را بشناسد و اداء کند و حقّ اهل بیت (ع) را بشناسد و اداء کند؛ مات شهیداً. یعنی اگر چهار تا غفلت از آن طرف آمد، چهار تا تیر هم از این طرف می رود!در میدان جنگ هم همین طور است؛ دو طرف تیر می زنند تا می میرند. این تا آخرین لحظه اسیر نشد، گرچه نتوانست اسیر بگیرد! ازما اسیر گرفتن متوقّع نیست؛ از ما این دو چیز را می خواهند: یکی اینکه اسیر نشویم، دیگر اینکه تا آخرین لحظه مقاومت بکنیم. حالا اگر کسی چهار تا لغزشی داشت و آن چهار تا لغزش را با چهارتا توبه و دعا و مناجات و انابه الهی جبران کرد، در پیشگاه الهی ان شآء الله مأجور است و مغفور

دانلود فایل

جلسه درس اخلاق 10/ 8/ 1386

اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل الفرجهم واحفظ قائدنا الامام الخامنه ای و من احبهادامه مطلب

طبقه بندی: دانلود فایل(صوتی و تصویری و متنی)،  جلسات اخلاق، 
نوشته شده در تاریخ شنبه 6 دی 1393 توسط جواد
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : بزرگترین مرجع اسكریپت های رایگان ایران  
پایان نامه های دانشگاهی
لینك نگار